Choroba, ktorá trápi množstvo žien. Ako liečiť polycystické vaječníky?

PCOS alebo polycystické vaječníky sú veľmi rozšírenou chorobou, čo veľa z nás nevie, keďže sa o nej často nehovorí. Je to zložité ženské ochorenie, ktoré postihuje celé vaječníky a obaľujú ich zhlukom folikúl. Tento problém vzniká kvôli hormonálnej nerovnováhe a nesprávnemu priebehu menštruácie. O čo ide pri tejto chorobe a ako by sa mala liečiť prírodnou cestou?

Choroba, ktorá trápi množstvo žien. Ako liečiť polycystické vaječníky? (Foto: unsplash.com)

Choroba polycystických vaječníkov

Problémom je, že syndróm polycystických vaječníkov je veľmi komplikovaná choroba a jej liečba je behom na dlhé trate. Vzniká tak, že sa v tele tvorí viac mužského hormónu. Doteraz sa presne nevie, ako a prečo sa tento problém objaví. Najčastejšie sa ale hovorí o dedičnosti a životnom štýle. Problémy, ktoré sú touto chorobou spôsobené, je neplodnosť, nepravidelná menštruácia, v najhoršom prípade to môžu byť aj zhubné nádory.

Aké sú príznaky PCOS? V prvom rade je to hlavne nepravidelná menštruácia. Niektoré ženy s týmto problémom mávajú menštruáciu len pár krát do roka. K príznakom patrí aj nadmerné priberanie, mastná pokožka so sklonom k akné, nadmerný rast vlasov a chlpov.

Ako túto chorobu riešiť

Keďže sa jedná o hormonálnu nerovnováhu a príčinou je často životný štýl, tak to je oblasť, kde treba urobiť najväčšie zmeny. Aby ste zmiernili príznaky PCOS, tak je veľmi dôležitá zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita. V prípade, že ste neplodná, tak sa na to predpisujú lieky, no to sa dá vyriešiť napríklad bylinkami alebo zaradením určitých potravín do stravy.

Liečbu podporujú vitamín D, vápnik, omega-3 mastné kyseliny a zinok. Potraviny s týmito látkami by ste mali do stravy zaradiť vo väčšom množstve. Vyhýbajte sa spracovaným potravinám, stavte na čo najviac prírodné a nespracovávané suroviny. Dôležité sú tiež potraviny s  vlákninou, ryby, listová zelenina, strukoviny a zdravé tuky.