Pohyb a deti – prečo by ste mali aj s deťmi pravidelne cvičiť?

Väčšina detí má odmalička množstvo energie a chuť hýbať sa. Preto to treba využiť v ich prospech. Pravidelný pohyb bude mať pre ich zdravie aj psychickú pohodu množstvo prínosov. Ktoré typy pohybu sú pre deti najlepšie a ako u nich vybudovať dlhoročný návyk? Všetky potrebné informácie nájdete v tomto článku.

Pohyb a deti – prečo by ste mali aj s deťmi pravidelne cvičiť? (Foto: unsplash.com)

Pozitíva pravidelného cvičenia

Z časového hľadiska platí, že čím je dieťa menšie, tým viac pohybu by malo mať. Samozrejme, nebude sa jednať o rovnaký typ pohybu, ale typ aktivity treba prispôsobiť jeho fyzickej zdatnosti. Deti do dvoch rokov by mali mať aspoň 180 minút pravidelného pohybu, pri škôlkaroch sa odporúča 60 minút denne. 

Šport vplýva komplexne na zdravotný stav dieťaťa. Vďaka nemu sa zníži jeho agresivita, budú mať prirodzenú chuť hýbať sa a bude si lepšie budovať vzťahy okolo seba. Pohyb mu dá aj dobrý základ do života – bude sa vedieť vyrovnať so stresom či neúspechom. Veľa ľudí trpí momentálne depresiou a inými chorobami nervového systému. Vďaka športu sa viete takýmto problémom vyhnúť.

Ako vybudovať tento návyk?

Pre deti je najdôležitejšie to, aby bol pohyb spojený aj so zábavou, prípadne nejakou odmenou. Nemali by ste ich do ničoho nútiť, pohyb by mal byť pre nich radosťou. Tiež sa snažte vymýšľať rôznorodé aktivity, aby sa malo dieťa vždy na čo tešiť. Okrem aktivít doma sa môžete venovať lyžovaniu, korčuľovaniu, futbalu, bedmintonu alebo iným športom. Takto sa naučí skákať, šplhať, preliezať a spolupracovať.