Voda z artičokov – mýtus, alebo ozajstný liek?

Hoci artičoky nepatria práve medzi tradičnú slovenskú zeleninu, jedol ich už asi každý – minimálne na pizzi. V skutočnosti ide o veľmi zdravú zeleninu, obsahuje totiž mnoho vitamínov a minerálov, ktoré pozitívne vplývajú na naše zdravie. Počuli ste však už o artičokovom nápoji?

Voda z artičokov - mýtus, alebo ozajstný liek?
(zdroj: unsplash.com)

Vietnamský všeliek

Voda z artičokov je v súčasnosti veľkým hitom. Pripravuje sa z celých artičokov, čiže z ich listov, stonky, kvetu aj plodu. Hotovú vodu môžete dostať kúpiť aj v obchode, ale môžete si ju pripraviť aj doma. Existuje dokonca aj artičokový čaj. Uvádza sa totiž, že voda s obsahom artičokov pomáha odstraňovať toxíny z organizmu, zlepšuje trávenie, dodáva živiny a v krajinách ako Vietnam sa napríklad popíja aj proti bolestiam hlavy, cukrovke a iným ochoreniam. Voda z artičokov je skvelým prostriedkom aj na posilnenie imunitného systému. Zlepšuje trávenie a zmierňuje aj žalúdočné problémy.

Pomôže vám aj pri úzkosti

Artičoky dokonca pozitívne vplývajú aj na naše psychické zdravie. Stres a úzkosť totiž pomáhajú zmierniť horčík, zinok a draslík, ktoré sa v artičokách nachádzajú. Ďalším z potenciálnych prínosov je aj to, že artičoky znižujú hladinu cholesterolu (ale vedecky to dokázané nebolo). Voda z artičokov sa odporúča aj pri zápche a podporuje tiež vylučovanie kyseliny močovej. Odporúča sa dokonca aj proti starnutiu pokožky. Všetky spomínané účinky však majú iba artičoky a to, či ich preberá aj voda s ich obsahom, nie je úplne stopercentne isté. Napriek tomu je stále obrovské množstvo ľudí, ktorí za vodu z artičokov dajú aj ruku do ohňa.

Pozor na nadúvanie

Ak si chcete účinky vody z artičokov vyskúšať na vlastnej koži, nie je vôbec náročné pripraviť si ju doma. Stačí, ak si v obchode kúpite artičoku, uvaríte ju vo vode a tento nápoj odložíte na neskôr. Siahnuť môžete aj po sypanom čaji alebo výživovom doplnku, ktorý tiež podporí celkové zdravie. Ak by vám chuť takéhoto nápoja úplne nevyhovovala, môžete si ho jemne osladiť, ako klasický čaj. Piť sa odporúča hneď ráno alebo na obed spolu s jedlom. Môžete si ho však pridať aj do jedál ako sú polievky, omáčky alebo smoothie nápoje. Dajte si však pozor, ak máte problém s trávením brokolice, karfiolu, kapusty alebo kelu. V takom prípade by artičoky mohli u vás spôsobiť nadúvanie. Užívať sa neodporúčajú, ani keď máte problémy so žlčníkom alebo užívate nejaké lieky. V takom prípade sa o pití vody z artičokov radšej poraďte so svojím lekárom.