Káva škodí nášmu zdraviu – mýtus, alebo fakt?

Niektorí ju milujú, iní nemôžu ani cítiť. Ak sa však zaraďujete medzi jej priaznivcov, potom nám istotne dáte za pravdu, že nie je nad rannú šálku čerstvo upraženej a pomletej kávy. Spôsobov, ako ju pripraviť a dochutiť je mnoho. Nech už ste milovníkmi latté, kapučína alebo espressa, určite vás zaujíma, či má káva okrem skvelej chuti aj nejaké priaznivé účinky. V nasledujúcom článku sa na túto otázku dozviete odpoveď a možno aj viac.

Káva škodí nášmu zdraviu – mýtus, alebo fakt?
(zdroj: unsplash.com)

Pozor na sladenie

Nemusíte sa báť. Káva má nespochybniteľne pozitívny vplyv na vaše zdravie, psychickú aj fyzickú výkonnosť, úroveň energie či pocit šťastia. Navyše je skvelým zdrojom antioxidantov, čo ocenia hlavne ľudia, ktorí nejedia dostatok ovocia a zeleniny. Sama o sebe káva nemá prakticky žiadne kalórie. To sa však môže dosť rýchlo zmeniť v prípade, že si ju „vylepšíte” cukrom, sladkými sirupmi, mliekom, smotanou alebo dokonca šľahačkou. Z bezkalorického nápoja sa takto môže ľahko stať kalorická bomba, ktorá energeticky zodpovedá hodnote obeda. Ak teda nechcete, aby káva ovplyvnila váš progres v prípade chudnutia, vychutnajte si ju najlepšie samotnú, prípadne s trochou mlieka.

Kofeín nie je nebezpečný, ale…

Najdôležitejšou súčasťou kávy je, samozrejme, kofeín. Ak sa budeme riadiť všeobecnými odporúčaniami zameranými na príjem kofeínu, môžeme si za deň dopriať až 400 mg (u žien sa odporúča 300 mg). Toto množstvo sa nachádza približne v 5 šálkach kávy (espresso, kapučíno alebo latté). Čo sa týka rozpustnej kávy, môžeme si dať ešte jednu šálku navyše. Tehotné a dojčiace ženy by nemali konzumovať viac ako 200 mg kofeínu. Rovnako je potrebné, aby množstvo prijatého kofeínu znížili ľudia trpiaci kardiovaskulárnym ochorením. V súvislosti s pitím kávy treba myslieť na to, že každý človek je v reakcii na kofeín individuálny. Niekto si môže dať večer šálku kávy a o hodinu pokojne zaspať. Iný človek však môže mať problémy so zaspávaním aj niekoľko hodín po vypití kávy. Tomuto je nutné venovať pozornosť. Ak máte po kofeíne problém so spánkom, je vhodné dopriať si kávu skôr v dopoludňajších hodinách.

Všetkého veľa škodí

Pozrime sa však na kávu aj z inej strany pohľadu. Káva síce zvyšuje bdelosť a čulosť, ale je to tak vďaka blokovaniu receptorov adenozínu, ktorý by bdelosť inak znižoval. Vďaka veľkému množstvu kofeínu sa telo dostane do celkom inej fázy, ktorá už môže byť spojená aj so vznikom úzkosti a nervozity, dokonca aj triašky. Ak teda v priebehu dňa nečakane pociťujete takéto príznaky, skúste kávu obmedziť. Samozrejme, káva môže spôsobiť aj nespavosť. Ďalším vedľajším účinkom môžu byť aj tráviace ťažkosti. Vedci dávno potvrdili, že káva má laxatívne účinky a človek sa po nej dokáže celkom dobre vyprázdniť. Avšak aj táto skutočnosť môže pri väčšom množstve kofeínu vyvolať problémy: existuje totiž skupina ľudí, u ktorej to v konečnom dôsledku povedie až k hnačke. Aj tu napokon platí, že všetko treba robiť s mierou a ani s kávou sa to neoplatí preháňať. Spolu s mnohými zdravotnými výhodami, ktoré kofeín ponúka, prichádza ešte jedna nepríjemnosť v podobe vytvorenia závislosti. Jedna štúdia potvrdila, že ľudia, ktorí boli zvyknutí na vysoké dávky kofeínu, boli bez nich stratení, hlásili bolesti hlavy, únavu a v menšom množstve aj niekoľko ďalších symptómov. Dávajte si teda pozor, aby ste sa do tohto štádia neprepracovali desiatimi kávami denne. A ak ste po tomto článku dostali chuť na šálku dobrej kávy, urobte si prehľad o tom, aké sú najlepšie kávovary. Mať jeden z nich doma je garanciou každodenného prísunu zdravého množstva kofeínu.