Bezlepková diéta – je na chudnutie ta pravá?

Existuje celiakia, aj alergia na lepok, ktoré predstavujú dve rozdielne ochorenia s rôznymi príznakmi, príčinami a terapiou. Alergia na lepok sa prejavuje pálením v ústach a krku, nádchou, zvracaním, vyrážkami na koži. Nástup je rýchly, v priebehu pár minút po konzumácii. Liečbu alergie rieši alergológ.

Bezlepková diéta - je na chudnutie ta pravá?
Bezlepková diéta – je na chudnutie ta pravá? (Foto: unsplash.com)

Problémy s celiakiou rieši gastroenterológ. Celiakia sa prejavuje hnačkami, nafukovaním, poruchami vstrebávania, únavou, vyššou kazivosťou zubov, anémiou a ďalšími príznakmi, ktoré nastúpia pár dní po konzumácii lepku. Jedná sa o imunitnú neznášanlivosť, ktorá je nevyliečiteľná. Bezlepková diéta pre celiatikov znamená jedinú možnosť stravovania.

Úbytok na váhe je preukázateľný

Väčšina celiatikov a ľudí citlivých na lepok po prechode na bezlepkovú diétu zaznamená úbytok na váhe. Preto si toto stravovanie volia aj ľudia, ktorí to zo zdravotného hľadiska nepotrebujú.
Medzi vhodné potraviny pri bezlepkovej diéte patrí mlieko, tvrdé syry,  mäso, vnútornosti, vajcia, ovocie a zelenina, ryža, kukurica a sója, ryžová múka, amarant, pohánka, tuky, cukry, med a káva, čaj, kakao. Na chdnutie môžu pomôcť aj tabletky na chudnutie, ak poznáme tie overené.

Medzi nevhodné potraviny patrí obyčajné pečivo, cestoviny, zahustené omáčky, zápražka do polievky, alkohol so sladom, mϋsli, cornflakes so pšeničnými alebo ovsenými vločkami a cukrovinky- zákusky, lentilky. Z alkoholu je vhodnou voľbou bezlepkové pivo.