Pomoc pre mastnú pleť

Ak zvádzate každodenný boj s nadmerne mastnou pleťou tváre, iste viete, aké náročné je dostať nadmernú tvorbu mastnoty pod kontrolu. Frustráciu ešte zvyšujú produkty, ktorých etikety síce hlásajú aj nemožné, v skutočnosti však situáciu len zhoršujú, pretože obsahujú zložky, ktoré pleti neprospievajú. Vyzbrojte sa overenými faktami a zistite, o čom je mastná pleť a čo na ňu zaberá.

Mastná pleť – pochopenie problému

Mastný typ pokožky je ťažko kontrolovateľný, nakoľko ide o moment, ktorý je do veľkej miery dedičný. Skrátka a jasne, mastná pleť sa najčastejšie dedí po predkoch, občas sa nadmerná tvorba mazu vyskytne pri dospievaní a vo veľmi málo prípadoch počas starnutia. Typ pleti ovplyvníte približne rovnako, ako svoju výšku či hrúbku vlasov.

Pre ľudí so super mastnou pokožkou môže byť ťažké uveriť, že mastnota je pre pleť vlastne prínosom. Samozrejme len vtedy, keď je jej produkcia v normále. Prirodzené olejnaté vrstvy, ktoré si pleť automaticky vytvára, totiž zmierňujú vysušovanie pokožky a udržujú jej povrch zdravý a pružný. V opačnom prípade, ak dochádza k nadmernej produkcii mastnoty, môžeme pozorovať zväčšenie pórov – sú rozťahované nad rámec svojej kapacity, by zvládli množstvo vyprodukovanej mastnoty. Stav sa zhoršuje, keď sa póry začnú upchávať – olej vtedy nepreniká na povrch pokožky, ale ostáva v nej akoby uväznený, výsledkom čoho sú čierne bodky a tvorba vyrážok.

Starostlivosť o mastnú pleť

Prvým krokom, ktorý povedie k zlepšeniu situácie, je posúdenie vašej každodennej rutiny, s ktorou pristupujete k starostlivosti o mastnú pleť. Možnou príčinou zhoršenia stavu sú mnohokrát používané produkty s prísadami, ktoré pleť vysušujú a sú príliš agresívne. Pokožka sa síce po použití takýchto prípravkov môže zdať menej mastná, no tento pocit trvá najmä zo začiatku. Z dlhodobého hľadiska používanie takýchto prípravkov vedie k zhoršeniu stavu.

Agresívnym zložkám, ktoré pleť vysušujú, by ste sa mali vyhnúť, pretože v skutočnosti len podporujú tvorbu mastnoty. Vinníkmi tohto stavu sú najmä SD alkohol a denaturovaný alkohol, mastnej a citlivej pleti však neprospievajú ani vonné zložky, či už prírodné alebo syntetické. Povzbudivo ale nepôsobia ani zložky ako mentol, mäta či eukalyptus – po použití kozmetiky, ktorej súčasťou tieto zložky sú, môžete dokonca pociťovať bodavú bolesť na tvári.

Ideálne je používať dermatologicky overenú kozmetiku, krém na mastnú pleť či akné, ktoré mnohokrát obsahujú menej látok, zato však s výrazne väčšou účinnosťou. A čo je najdôležitejšie, pleť zanechávajú vo sviežom stave. K takýmto prostriedkom neváhame zaradiť napríklad aj micelárnu vodu, ktorej pomerne jednoduchá formula je veľmi šetrná k rôznym typom pleti; samotný prípravok sa ale vyznačuje mimoriadnou účinnosťou pri čistení pleti.

Text a foto: PR