Nadmerná pigmentácia – otázky a odpovede

Hyperpigmentácia je charakteristický a relatívne bežný stav kože, pri ktorom dochádza ku zmenám jej prirodzenej farby. Aké sú príčiny hyperpigmentácie a čo môže znamenať, keď sa vám na tele vyskytnú tmavohnedé škvrnky?

Nadmerná pigmentácia – otázky a odpovede
Nadmerná pigmentácia – otázky a odpovede (Foto: PR)

Ako dochádza ku vzniku nadmernej hyperpigmentácie?

Zvýšená pigmentácia pokožky sa objavuje pri poškodení kožných buniek produkujúcich farbivo melanín. Nazývajú sa melanocyty a ich činnosť, teda tvorba melanínu, je prirodzenou ochranou organizmu pred UV žiarením zo slnka. Ak sú melanocyty poškodené, produkujú nadmerné množstvá melanínu. Ten následne začne tvoriť akési zhluky, ktoré sa navonok prejavujú ako hnedasté škvrny.

Ako vplýva vek na zvýšenú pigmentáciu?

Pribúdajúci vek má na stav pokožky vo všeobecnosti veľký vplyv. Ľudia po 40tke či 50tke už môžu pozorovať, že ich pokožka stráca elasticitu a celkovú vitalitu. Začínajú sa objavovať výraznejšie vrásky a možno aj prvé starecké škvrny. Tie sa objavujú z dôvodu znižujúceho sa počtu melanocytov. Zostávajúce bunky produkujúce melanín sa zväčšujú a viac lokalizujú. Práve preto existuje u starších ľudí väčšia pravdepodobnosť vzniku pigmentových škvŕn.

Má na hyperpigmentáciu vplyv aj slnko a hormonálne zmeny?

Oba faktory výrazne vplývajú na prejavy nadmernej pigmentácie kože. Nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu zhoršuje v zásade akýkoľvek druh hyperpigmentácie. Svoju úlohu zohrávajú aj hormonálne zmeny, avšak nielen tie, ku ktorým dochádza v dôsledku rastúceho veku. Ku zvýšenej pigmentácii prispievajú aj prudké hormonálne zmeny počas tehotenstva. Práve v tomto období sa u mnohých žien objavuje takzvaná tehotenská maska, hnedasté zafarbenie tvárovej časti. Po skončení tehotenstva sa tento druh hyperpigmentácie stráca, čo môže trvať týždne, ale aj dlhé mesiace.

Je akákoľvek škvrna na pokožke prejavom hyperpigmentácie?

Okrem stareckých škvŕn sa na tele môžu vyskytovať materské znamienka, pehy a ďalšie typické kožné prejavy. Rozhodne by sa ale nemali prehliadať, najmä ak badáte, že sa ich vzhľad začína meniť. Môže to byť signálom viac či menej závažného zdravotného problému. Dermatológa by ste mali okamžite vyhľadať napríklad v prípade, ak materské znamienko na vašom tele začne mokvať alebo meniť svoj tvar. Ak ste si na pokožke našli relatívne veľkú tmavú škvrnku s nepravidelnými okrajmi či drsnejším povrchom, opäť neváhajte s návštevou lekára. V najhoršom prípade by mohlo ísť o melanóm – rakovinu kože.

Ako sa brániť proti zvýšenej pigmentácii?

Eliminujte pobyt na priamom slnku. Ak to inak nejde a musíte alebo chcete ísť von, aplikujte na pokožku vhodný opaľovací prípravok, ktorý chráni telo pred UVB aj UVA žiarením a disponuje ochranným faktorom aspoň 30. Ak už pigmentové škvrny máte a svojej pokožke chcete prinavrátiť pôvodný vzhľad, skonzultujte svoj stav s dermatológom, ktorým vám môže odporučiť účinný krém na pigmentové škvrny spolu s ozdravnou kúrou.

Text:PR