Deti u zubárov: Ako sa pripraviť na nepríjemné situácie?

Najlepším spôsobom, ako sa s nepríjemnými situáciami u zubára vyrovnať, je pokúsiť sa im úplne vyhnúť. Ako to dosiahnuť? Prvú návštevu zubného lekára by sme nemali odkladať príliš dlho alebo, čakať na prvý bolestivý problém. Pravidelná detská preventívna prehliadka u zubára pomôže nastaviť dieťaťu správne hygienické návyky v starostlivosti o zuby. Ak bude na pravidelnú návštevu zubného lekára zvyknuté od malička, je veľmi pravdepodobné, že v správnych návykoch bude pokračovať aj v dospelosti.

Deti u zubárov: Ako sa pripraviť na nepríjemné situácie?
Deti u zubárov: Ako sa pripraviť na nepríjemné situácie? (Foto: unsplash.com)

Dieťa by si malo na návštevu zubára zvykať od ranného veku. Vo všeobecnosti sa odporúča prvá návšteva zubnej ambulancie s dieťaťom okolo 2 rokov veku. Niektoré zdroje uvádzajú ešte skorší termín, a to 1 rok. Každému dieťaťu však rastú zuby mierne inak a tak vám nemusí vyhovovať ani jeden z termínov.

Ideálnym kompromisom je návšteva zubára v momente, keď dieťaťu narastie prvý zub.

Spravte z návštevy zážitok

Spravte z prvej a každej ďalšej návštevy zubára nevšedný zážitok. Vezmite deťom obľúbenú hračku alebo spojte návštevu ambulancie s návštevou detského zábavného centra. Na každé dieťa platí niečo iné. A nezabudnite sa správať šťastne a uvoľnene. Deti vedia vycítiť strach a obavy, rovnako ako radosť a pokoj. Ak budete spokojní a vyrovnaní vy, bude aj vaše dieťa.

Rozhodne pred návštevou zubára nespomínajte slová ako strach alebo bolesť. Naopak, skúste zaujať zvedavosť dieťaťa a spomeňte zaujímavé prístroje, ktoré im pán zubár ukáže a vysvetlí, na čo sa používajú.

Správny výber zubára je kľúčový

Mnoho rodičov berie dieťa k tomu istému zubárovi, akého navštevujú sami. Nie je na tom nič zlé, ak má zubár dostatočné skúsenosti a trpezlivosť na prácu s deťmi. Dobrý detský zubár vie, ako k detskému pacientovi pristupovať, je chápavý a vie si získať jeho dôveru.

Ak sa predsa len nepríjemné situácie vyskytnú a dieťa nebude chcieť za žiadnych okolností spolupracovať, je dôležité zachovať pokoj a nevyvolávať ďalšiu zbytočnú stresovú situáciu, ani nevynucovať zákrok násilným otváraním úst.

V krajnom prípade môže zubár pristúpiť, po dohode s rodičom, k ošetreniu v celkovej narkóze. Malo by to byť však posledným možným riešením.

Text:PR