Malé znamienko môže spôsobiť veľký problém

Odstránenie znamienok nie je iba o estetike, ale mnohokrát aj o zdraví. Niektoré znamienka a kožné výrastky sú neškodné, iné sa môžu vyvinúť až do rakoviny kože. Kontrolu znamienok u dermatológa by ste mali podstúpiť aspoň raz ročne pričom sa vyhodnotí, ktoré sú rizikové a treba ich odstrániť.

Malé znamienko môže spôsobiť veľký problém
Malé znamienko môže spôsobiť veľký problém (Foto: unsplash.com)

Kedy prísť na vyšetrenie?

Na vyšetrenie znamienok k dermatológovi môžete prísť kedykoľvek počas roka. Obzvlášť to platí v prípade, keď spozorujete zmenu farby alebo veľkosti na existujúcich znamienkach. Rizikové sú znamienka, ktorých veľkosť je viac ako 6 mm, sú asymetrické s nepravidelným okrajom a viacfarebné. Ktorýkoľvek z týchto príznakov môže znamenať melanóm.

Kontrola znamienok sa odporúča 1-2 krát ročne, ak máte v rodine rakovinu kože, po spálení na slnku sa objavili pľuzgiere, alebo máte po tele niekoľko desiatok znamienok, návštevy môžu byť aj častejšie. Dermatológa je vhodné vyhľadať aj vtedy, keď ste si znamienko poškodili.

Ako sa odstraňuje znamienko?

V prvom rade sa spraví dermatoskopické vyšetrenie znamienka, vďaka ktorému sa dajú spoznať nebezpečné zmeny znamienka. Vyšetrenie je rýchle a spočíva v tom, že sa na znamienko, resp. útvar priloží dermatoskop.

Aj na základe takéhoto vyšetrenie môže lekár zistiť, ktoré znamienka sú rizikové a je potrebné ich odstrániť. Bežné odstránenie znamienok sa zvyčajne robí plasticko-chirurgickou excíziou alebo CO2 excíziou.

Pri plasticko-chirgickej excízií sa znamienko odstráni skalpelom a rana sa zašije. V druhom prípade ide o odstránenie laserom, rana výrazne menej krváca a nie je potrebné ani šitie. Výber metódy závisí od veľkosti aj typu znamienka. Takto sa dajú odstrániť aj kožné výrastky, ktoré zvyčajne predstavujú skôr estetický problém. Ak nie je možné s určitosťou povedať, že je znamienko alebo výrastok nezhubný, je žiaduce poslať ho aj na histológiu.

Text:PR