Zrak patrí medzi najdôležitejší ľudský zmysel a len ak ho stratíme, tak až vtedy si začneme ceniť jeho dôležitosť. Bohužiaľ, kvalita zraku sa na celom svete pod vplyvom rôznych vplyvov znižuje a vo veľa prípadoch dochádza až k slepote. Prognóza do budúcnosti je v tomto smere naozaj nelichotivá. Za pár desiatok rokov sa problémy s očami vraj niekoľko násobne zhoršia.
Zhoršené videnie narobí ľuďom nemalé starosti, pretože tým automaticky dochádza k podstatnej zmene kvality života. Limitované spoločenské uplatnenie, narušenie sebavedomia, nárast duševných onemocnení, komplikácie v partnerských vzťahoch, tak to je len malý výpočet čo človeka s ochorením zraku môže sprevádzať.
Medzi najčastejšie a závažné očné ochorenia patria ochorenia očnej sietnice. A nezáleží pritom na veku. Pravda, u starších ľudí je jej pravdepodobnosť a výskyt omnoho častejší, no ani mladším vekovým kategóriám sa nevyhýba. Nie je žiadne výnimka nájsť pacienta s týmto druhom očného ochorenia vo veku šestnásť rokov.
Poznáte funkciu očnej sietnice?
Čo je ale vlastne tá očná sietnica? Očná sietnica je tá časť ľudského oka v ktorej sa nachádzajú zmyslové bunky nazývané tyčinky a čapíky. Tie vlastne spracovávajú obraz, ktorý sa k nim dostal cez rohovku, komorovú vodu, zornicu, šošovku a sklovec. Asi tak podvedome tušíte, že celé ľudské oko je akýsi živý fotoaparát a sietnica film, na ktoré dopadajú svetelné lúče a zanechávajú na nej stopy. Presne ako na ten film fotoaparátu.
Samotná štruktúra sietnice je veľmi komplikované. Pozostáva z jedenástich vrstiev buniek a každá z nich ma slúži na určitú funkciu. Spomínali sme tyčinky a čapíky. Tyčinky, tak tých je v očnej sietnici okolo stotridsať miliónov a sú schopné vnímať čiernobiely obraz. Čapíky naopak reagujú na farebné spektrum. Je ich okolo sedem miliónov a sú umiestnené v bode toho najostrejšieho videnia v takzvanej žltej škvrne. Tyčinky a čapíky vlastne reagujú na dopadajúce svetlo presne podľa určenia.
Všetko živé časom starne, aj sietnica
Ľudské oko ostatne ako každý iný orgán postupne degeneruje a stráca svoje pôvodné vlastnosti. Preto je mimoriadne dôležité absolvovať očné prehliadky, najmä po štyridsiatke. Po päťdesiatke by to mala byť samozrejmá vec. Predovšetkým očné pozadie by sa malo skontrolovať. Medzi najčastejšie ochorenia sietnice po päťdesiateho roku života patrí poškodenie jej ciev v dôsledku neliečeného vysokého tlaku a cukrovky. Preto by mal diabetik podstúpiť očné vyšetrenie minimálne raz do roka, prípadne častejšie podľa potreby. Odborne sa porucha očnej sietnice v dôsledku cukrovky nazýva aj diabetická retinopatia.
Toto ochorenie patrí medzi ochorenia ciev očnej sietnice vo všeobecnosti nazývanej a neovaskularizácia sietnice. Okrem spomenutej diabetickej retinopatii sem patrí aj degenerácia časti sietnice nazývanej makula, opuch žltej škvrny pri diabete a opuch žltej škvrny pri oklúzii žíl sietnice. Vôbec, tvorba ciev hrá mimoriadnu úlohu pri vzniku ochorení očnej sietnice. Buď prebieha ako keby podľa plánu, alebo nekontrolovane, čo je ovplyvňované mnohými inými chorobnými zmenami.
Cukrovkári, majte sa na pozore
Z týchto spomenutých ochorení je najčastejšia diabetická retinopatia čo je vlastne akýsi sprievodným javom cukrovky. Príliš veľké množstvo glukózy upcháva cievy v sietnici, čím sa znižuje samozrejme jej vyživovanie. Nebezpečenstvo takejto retinopatie je v tom, že dlho o sebe nedáva vedieť a k jej zisteniu dochádza až neskoršie, kedy si toho všimneme my, ako budúci pacienti. Preto cukrovka ako taká patrí k tým najnebezpečnejším ochoreniam, ktoré zapríčiňujú a komplikujú iné diagnózy.
Po cukrovke je častým ochorením sietnice aj jej oddelenie od pigmentovej vrstvy, na ktorú je beztak sietnica ani keby len voľne priložená. K oddeleniu, alebo lepšie povedané k odchlípeniu sietnice dochádza pri úrazoch, kedy napríklad v dôsledku nárazu nejakého predmetu. Človek vtedy vidí akoby rozmazane, má pocit zábleskov v oku. Pri ťažších formách úrazu môže dôjsť až k zakrvácaniu sietnice, kedy vám prasknú cievy a zalejú oko. V týchto prípadoch, kedy je sietnica odlúpená, je možná operácia sietnice oka jej zacelením a pripojením k ostatným vrstvám.
Dbajte na prevenciu, vaše oči sa vám odmenia
Aké sú terapeutické postupy po vzniku ochorení očnej sietnice? Mnoho ochorení sietnice súvisí s abnormálnym rastom cievneho riečišťa v oku. Dlhé roky sa hľadal ten správny prístup, aby k tomu nedochádzalo. Až niekedy začiatkom deväťdesiatych rokov sa podarilo niečo, čo sa mohlo zaviesť aj do lekárskej praxe. Vynašli sa takzvané blokátori vzniku nechcených ciev, čo sa dalo uplatniť nie iba pri zvýšenom očnom tlaku a cukrovke, ale aj pri nádorových ochorení oka. Isteže nejde o všeliek, no podstatnou mierou sa tak dokáže predĺžiť schopnosť vidieť v rámci normy.
Okrem prevratných lekárskych postupov sa samozrejme využívajú tie tradičnejšie metóda ako aplikácia tekutého dusíka, koagulácia laserom, fotodynamika, medikamentózna aplikácia, operácia oka, a pod. A čo môže spraviť sám človek, aby tomuto všetkému predišiel? Predovšetkým by mal upraviť svoj životný štýl, teda zdravo sa stravovať, nepiť, nefajčiť, vyhýbať sa rizikovým činnostiam a športom a používať ochranné pomôcky na oči. A keď už k niečomu nepríjemnému dôjde, tak okamžite vyhľadať lekára.
Text:PR