Keď bolia kŕčové žily – tipy a triky, ako si uľaviť od nepríjemnej bolesti

Kŕčové žily sú vlastne rozšírením normálnych žíl s povrazovitým vzhľadom. Bývajú zelenej, fialovej alebo modrej farby a najčastejšie poskytujú nohy, alebo chodidlá. Týmto ochorením je postihnutých viac, ako 20 % dospelej populácie. Pýtate sa, ako môžu kŕčové žily bolieť? To a ešte viac sa dozviete v nasledujúcom článku!

Keď bolia kŕčové žily – tipy a triky, ako si uľaviť od nepríjemnej bolesti
(zdroj: unsplash.com)

Ak ste žena, máte väčší nábeh

Dôvod, prečo kŕčové žily máme, je nefunkčná chlopňa v žilách, ktorá nie je schopná účinne priviesť krv späť do srdca. U niektorých ľudí však zohrávajú svoju rolu aj predispozície, a tými najčastejšie býva pokročilý vek, ženské pohlavie, dedičnosť, životný štýl či fajčenie. „Vďaka“ kŕčovým žilám máte pocit ťažkých nôh, obzvlášť po fyzickej aktivite, nohy a členky vám častejšie opúchajú a pulzujú a oblasť okolo nich môže aj svrbieť. Ak sa navyše neliečia, môžu vám spôsobiť až žilové vredy na koži.

Najhoršie je to v lete

Napriek vyššie spomenutému, u niekoho môžu byť kŕčové žily len kozmetickým problémom. V skutočnosti tie najviac viditeľné, skrútené žily nemusia spôsobovať žiadne nepohodlie, zatiaľ čo tie menej viditeľné a poškodené môžu byť extrémne bolestivé. Nohy sú obvykle bolestivé najmä za kolenami, môžete mať aj svalové kŕče. Takéto príznaky sa stávajú obťažujúcimi najmä počas teplých dní, kedy sa aj cievy rozširujú, čo ešte viac sťažuje správnu funkciu chlopní. Aj dlhé sedenie alebo státie môže viesť k väčšej bolesti.

Vyložte si nohy nad srdce

Ak sa chcete okamžite zbaviť bolesti a nepohodlia, ktoré vám spôsobujú práve kŕčové žily, zdvihnite nohy nad srdce. Môžete ich vyložiť na stôl, natiahnuť na stenu, alebo si ľahnúť do postele a oprieť si nohy o niekoľko vankúšov. Zostaňte tak aspoň 15 minút – malo by to pomôcť znížiť opuch a zmierniť bolesť. Pomôcť vám môže aj krátke cvičenie niekoľkokrát denne, pri ktorom si popreťahujete lýtkové svaly. Nezabudnite často ohýbať nohy – najmä počas dlhých ciest alebo pri dlhom sedení v práci. Rovnako nezabúdajte ani na správnu hydratáciu a fyzický pohyb, pretože tie podporujú zdravý krvný obeh.