Nepoznané výhody lymfatickej masáže

Lymfatická masáž, nazývaná často aj ako lymfodrenáž, je obľúbená masážna metóda pre športovcov i bežných ľudí. Samotný pojem „lymfodrenáž“ je pomerne známy a aspoň raz ho započul asi každý. O čo však skutočne ide pri lymfatickej masáži, čo sa pri nej masíruje, na čo má pozitívny vplyv a pre koho je dobrá? To sú otázky, ktoré už väčšina laikov nevie. Ak ich viete, tak skvelé, pokiaľ nie, tak sa pozrite, či lymfatická masáž nedokáže vyriešiť práve vaše zdravotné ťažkosti. Prinášame výhody lymfatických masáží, ktoré sú na Slovensku čoraz populárnejšie.

Nepoznané výhody lymfatickej masáže
Nepoznané výhody lymfatickej masáže (Foto: PR)

Rozdiel medzi lymfatickou a klasickou masážou

Kým pri klasickej masáži sa masér venuje svalom a hlbším štruktúram, tak pri lymfatickej masáži je to koža, resp. podkožné tkanivá. To je zrejme základný rozdiel. Účelom lymfatickej masáže je zaistiť správne prúdenie lymfy v tele. Na rozdiel od klasickej masáže sú hmaty maséra realizované v menšej intenzite a taktiež sile.
V praxi to teda znamená, že klasická masáž má za cieľ uvoľniť konkrétne svalstvo či konkrétny kĺb. Lymfatická masáž má zase skôr relaxačný a detoxikačný účel.

Priaznivá pre imunutiu

Táto masáž je známa aj ako lymfodrenáž, tá sa realizuje prístrojmi, ktoré masérovi stačí len nastaviť. Ak však máte radi dotyk ľudskej ruky a veríte viac masérovi než prístrojom (čo je často lepšie, pretože masér vie najlepšie odhadnúť intenzitu dotykov), tak je lepšia klasická ručná lymfatická masáž. Možno ste nevedeli, že je veľmi priaznivá pre vašu imunitu. Základným účelom je totiž detoxikácia a látková výmena prostredníctvom pôsobenia maséra na prúdenie lymfy. Takáto masáž je tak veľmi dobrá pre športovcov či ľudí, ktorých trápia migrény či obezita. Avšak pozor! Lymfatická masáž nie je vhodná pre onkologických pacientov, opuchoch spôsobených ochorením srdca, obličiek či pečene, pri akútnom vírusovom ochorení, neliečenej hypertenzii či akútnom očnom zákale. Pred absolvovaním masáže sa prípadne poraďte so svojím lekárom.

Relax a priaznivý vplyv na postavu

Lymfatická masáž je výborná pri odstraňovaní celulitídy, estetického problému mnohých žien. Rovnako platí na kŕčové žily. V praxi platí, že lymfatické masáže najčastejšie využívajú ľudia, ktorí chcú buď takto detoxikovať organizmus a zlepšiť imunitu, alebo tí, ktorí chcú schudnúť pri celulitíde a kŕčových žilách. Ak chcete takúto lymfatickú masáž sami realizovať svojim blízkym alebo aj ako profesionáli, tak sa to určite naučte na profesionálom kurze, kde získate všetky potrebné vedomosti.

Text:PR