Vyberáte kvalitný kolagén? Pozreli sme sa na 3 najpopulárnejšie

Kolagén je trojitá špirála zostavená z troch reťazcov aminokyselín, ktorá vytvára silné vlákna a dodáva telu štruktúru. Kolagén je najhojnejším proteínom v ľudskom tele a tvorí okolo 30% celkového obsahu proteínov. Zaisťuje integritu, pružnosť a pevnosť spojivových tkanív nášho tela, a tým udržuje formu a funkciu našej pokožky, chrupavky a kostí.

Vyberáte kvalitný kolagén? Pozreli sme sa na 3 najpopulárnejšie
Vyberáte kvalitný kolagén? Pozreli sme sa na 3 najpopulárnejšie (Foto: PR)

Za produkciu kolagénu sú zodpovedné rôzne bunky v našom tele. Používajú špecifické aminokyseliny ako stavebné bloky pre dlhé reťazce, ktoré sú navinuté do veľkej kolagénovej trojitej špirály. Niekoľko helixov je potom usporiadaných do silných vlákien, ktoré poskytujú štrukturálnu podporu tkaniva, flexibilitu a schopnosť odolávať pôsobiacim silám.

Rýchle fakty o kolagéne

 • kolagén sa vyskytuje v celom tele, ale najmä v koži, kostiach a spojivových tkanivách
 • niektoré typy kolagénových vlákien sú pevnejšie ako oceľ
 • kolagén sa môže použiť v kolagénových obväzoch na “prilákanie” nových kožných buniek na miesta poranenia
 • kozmetické telové mlieka a vody, ktoré tvrdia, že zvyšujú hladinu kolagénu, to pravdepodobne nerobia, pretože molekuly kolagénu sú príliš veľké na to, aby sa absorbovali cez pokožku
 • existuje najmenej 27 rôznych typov kolagénu, ale 80 až 90 percent tejto látky sa radí k typom 1, 2 a 3. Rôzne typy majú rôzne štruktúry a funkcie.

Hladina kolagénu v organizme vekom klesá

V dospelosti telo začína produkovať menej kolagénu. Tento proces sa začína okolo 30 rokov veku a zrýchľuje sa v 40-ke. Toto vedie k nevyhnutným vizuálnym aj pocitovým príznakom starnutia. Strata kolagénu je prirodzený proces (neexistuje spôsob, ako tomu zabrániť), avšak ďalšie pridané faktory (fajčenie, životný štýl, atď.) môžu napomôcť ku skorším alebo intenzívnejším príznakom tarnutia.

Ako ho doplniť?

Kolagén bol súčasťou stravy našich predkov dávno predtým, ako dostal svoje meno. V skutočnosti ho prirodzene konzumovali viac, ako mnohí z nás dnes, pretože bez váhania použili tie časti zvieraťa, ktoré obsahujú najviac kolagénu, kožu, chrupavku a kosti. Dnešným príkladom potravín bohatých na kolagén sú aspiky (aspik v pâté en croûte) z Francúzska, mäsový koláč z Veľkej Británie, alebo Tonkotsu Ramen (rezancová polievka, ktorej základ tvorí vývar z kostí) z Japonska.

Vyberáte kvalitný kolagén? Pozreli sme sa na 3 najpopulárnejšie
Vyberáte kvalitný kolagén? Pozreli sme sa na 3 najpopulárnejšie (Foto: PR)

Stále viac ľudí na celom svete a všetkých vekových skupín nachádza spôsoby, ako integrovať kolagén do svojej stravy, aby mohli ťažiť z jeho jedinečných výhod pre zdravie a podporiť aktívny a zdravý životný štýl. Tu sú dve možnosti, ako postupovať:

 • nájdite recepty, ktoré vám chutia – ak nájdete recepty, ktoré obsahujú kolagénové peptidy, budete na dobrej ceste.
 • nájdite dokonalý kolagénový prípravok a zaraďte ho do svojej každodennej rutiny – použitie kolagénových peptidových produktov, ktoré vyhovujú vášmu životnému štýlu je istý spôsob, ako získať konzistentnú dávku.

3 najpopulárnejšie kolagénové prípravky na našom trhu

Väčšina kolagénových prípravkov na trhu obsahuje „hydrolyzovaný“ kolagén typu I, II a III, extrahovaný z koží, kostí alebo šupín rýb. Hydrolyzované znamená, že aminokyselinové reťazce boli rozbité na menšie jednotky, čo je proces, ktorý umožní, aby sa kolagén rozpustil v teplých aj studených tekutinách.

Inca Colllagen
Inca Colllagen (Foto: PR)

Inca Collagen

Inca Collagen je doplnok výživy, ktorý obsahuje 100% čistého morského kolagénu bez akýchkoľvek prísad alebo konzervačných látok. Jednoducho sa používa a je ideálny pre tých, ktorí hľadajú pohodlné, ľahko konzumovateľné a inovatívne formy, ktoré perfektne zapadnú do ich každodennej rutiny. Balenie obsahuje 90 000 miligramov hydrolyzovaného, bioaktívneho kolagénu typu I, II, a III, rozdeleného do 30 dávok po 3 000 miligramoch. Jedno balenie vám teda vydrží mesiac.

Na maximalizáciu benefitov Inca Collagenu sa odporúča úvodná dvojmesačná denná kúra. Skladá sa z dennej spotreby jedného vrecka, ktorého obsah zamiešate do 200 – 300 ml vášho obľúbeného nápoja – napríklad do vody alebo džúsu a vypijete. Jednoduché a efektívne. Po tejto kúre môžete dávky znížiť na 2 – 3 týždenne.

Účinky Inca Collagen sú nasledujúce:

 • ochrana a posilnenie kĺbov
 • upraví množstvo kolagénu v chrupavkách
 • pôsobí protizápalovo
 • účinný pri artróze
 • má vplyv na udržiavanie zdravia zubov a ďasien
 • spevňuje nechty
 • pomáha pri problémoch s vypadávaním vlasov
 • vyživuje pleť

Do vašej pozornosti odporúčame recenziu Inca Collagen-u, ktorá vám ho do detailov. Prípravok si môžete zakúpiť na incacollagen.sk.

Kolagén 4000
Kolagén 4000 (Foto: PR)

Kolagén 4000

Vysokokoncentrovaný hydrolyzát kolagénu I. II. a III. typu je v tomto prípade obohatený o vitamín C, D3, vápnik a kyselinu hyalurónovú, čím sa rozširuje portfólio jeho účinkov. Indikácie jeho použitia sú rovnaké, ako u všetkých kolagénových prípravkov a navyše vďaka pridaným vitamínom podporuje imunitný systém, prispieva k riadnej absorpcii fosforu a kalcia, ako aj k udržaniu optimálnej hladiny vápnika v krvi. Vitamín D je zas dôležitý pre vývoj kostí u detí.

Kolagén 4000 je dostupný v balení, ktoré obsahuje 30 vrecúšok/ 3990 mg hydrolyzátu. Odporúčané dávkovanie je 1 – 3 vrecúška denne, u detí od 10 rokov max. 1 vrecúško denne. Prípravok nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy.

Recenzia Kolagén 4000 vám okrem presného zloženia, účinkov a kontraindikácií prezradí aj to, aké sú skúsenosti s používaním tohto doplnku a kde ho najvýhodnejšie kúpiť.

Kolagén Forte + Kyselina hyalurónová
Kolagén Forte + Kyselina hyalurónová (Foto: PR)

Kolagén Forte + Kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová je ďalším veľmi dôležitým proteínom, ktorý podobne ako kolagén spolupôsobí pri úľave od problémov pohybového aparátu a kĺbov a hrá rovnako významnú úlohu v procese starnutia.

Prípravok Kolagén Forte + Kyselina hyalurónová je vďaka spojeniu účinku týchto dvoch proteínov naozaj unikátny, pretože efekt nie je len zdravotný, ale aj kozmetický. Vďaka prítomnosti telu vlastnej kyseliny hyalurónovej vás Kolagén Forte+ nezbaví len bolestí, ale aj vrások. Vaša pokožka bude jemnejšia, hladšia a dokonale hydratovaná.

Kolagén Forte + Kyselina hyalurónová prichádza vo forme tabliet a mohlo by sa zdať, že je určený predovšetkým pre ženy. Nie je tomu však tak. Starnú aj páni a aj športovci majú kĺby pod neustálym stresom.Tento doplnok je teda vhodný pre každého, okrem detí a tehotných, resp. dojčiacich žien. Balenie je naozaj výdatné, obsahuje až 180 tabliet a pri odporúčanom dávkovaní 2 tablety denne vám jedno balenie vydrží až 3 mesiace.

Ktoré ďalšie faktory znižujú hladinu kolagénu v organizme?

 • vysoká spotreba cukru – strava s vysokým obsahom cukru zvyšuje rýchlosť glykácie, čo je proces, pri ktorom sa krvné cukry viažu na proteíny a vytvárajú nové molekuly nazývané pokročilé glykované konečné produkty (AGE). AGE poškodzuje proteíny vo svojom okolí a môže spôsobiť, že kolagén je suchý, krehký a slabý.
 • fajčenie – mnoho chemických látok prítomných v tabakovom dyme poškodzuje kolagén aj elastín v pokožke. Nikotín tiež zužuje krvné cievy vo vonkajších vrstvách kože. To znižuje zdravie pokožky znížením prísunu živín a kyslíka do pokožky.
 • slnečné svetlo – ultrafialové lúče spôsobujú rýchlejší rozklad kolagénu, poškodzujú kolagénové vlákna a spôsobujú hromadenie abnormálneho elastínu.
 • autoimunitné poruchy – niektoré autoimunitné poruchy generujú protilátky proti cieľovému kolagénu
 • genetické zmeny – môžu ovplyvniť extracelulárnu matricu. Produkovaného kolagénu môže byť menej alebo môže ísť o nefunkčný, mutovaný kolagén.

Text:PR