Keď si už nedokáže náš organizmus pomôcť sám

Každodenný zhon a pribúdajúci vek

Žijeme v dobe, keď je naším pravidelným spoločníkom stres, vyčerpanie, únava. Sme zavalení množstvom povinností a niekedy nevieme, kam skôr skočiť. Nielen pracovné vyťaženie, ale aj pribúdajúce roky nám signalizujú, že naše telo potrebuje oddych a regeneráciu. Keď sme mladí, tak si organizmus poradí hravo sám. Ale už v strednom veku bude potrebovať „nakopnúť.“ Čo to znamená?

Keď si už nedokáže náš organizmus pomôcť sám
Keď si už nedokáže náš organizmus pomôcť sám (Foto: unsplash.com)

S ľudským telom je to ako napr. s autom. Keď je nové, nemusí jeho majiteľ v podstate nič riešiť okrem pravidelného servisu a údržby. Ale pribúdajúcimi rokmi začínajú odchádzať jednotlivé súčiastky, možno najprv tie menšie, neskôr aj dôležité, ktorých výmena a oprava nie sú lacnou záležitosťou. Aj naše telo v mladom veku nepotrebuje toľko starostlivosti v porovnaní so staršími ľuďmi.

Nečakajme na úplnú starobu

Myslieť si, že iba staroba prináša choroby a zdravotné problémy by bolo v dnešnej dobe príliš naivné. Určite mi dá za pravdu každý muž či žena stredného veku. Viac menej už po štyridsiatke pociťujeme minimálne opotrebovanie organizmu, úbytok bielkovín a následne bolesti, únavu kostí, svalov či kĺbov, nehovoriac o vráskach na tvári.

Toto všetko spôsobuje nedostatok základného stavebného prvku- kolagénu. A dôležitú bielkovinu, ktorú sme ešte pred pár rokmi neriešili, zrazu nemáme! Ako si teda pomôcť a kde kolagén vziať? Existujú dva základné typy kolagénu: prírodný kolagén a kolagén s umelými prísadami.

Jednoznačnou voľbou by mal byť pre nás prírodný kolagén, ktorý nám dopraje pôžitok z jeho užívania a nebude iba nevyhnutnou povinnosťou.

Pite ho pravidelne a s chuťou

Keď si už musíme kolagén zaobstarať sami od istého veku života, tak nech si jeho užívanie vychutnáme naplno. A ktorý kolagén je najlepší? No predsa kolagén v prášku. Nájdeme ho v rôznych formách, či už natívny alebo hydrolyzovaný. Môže byť rybací, hovädzí, ale aj bravčový. Je rozpustný vo vode.

Existujú aj iné formy kolagénu, napr. v tabletkách, kolagénové injekcie, kolagénový nápoj alebo kolagén v potravinách či kolagénové krémy na tvár. Ak Vám zachutí kolagén v prášku, nemali by ste zabúdať na jeho pravidelný prísun. Pomôžete tak svojmu zdraviu a celkovo lepšiemu pocitu. Určite sa Vám zaň poďakujú Vaše kĺby, svaly i kosti.

Text: PR