Viete, ako prebieha obriezka?

Urológ a jeho ambulancia mnoho mužov odstrašuje, ale niekedy sa jej jednoducho nevyhnete. Okrem preventívnych prehliadok je potrebné kliniku navštíviť aj pri urologických zákrokoch, akým je aj obriezka.

Viete, ako prebieha obriezka?
Viete, ako prebieha obriezka? (Foto: urologicka-klinika.sk)

Predoperačné vyšetrenie

Pred každým zákrokom, a vykonaná obriezka nie je výnimkou, sa vyžaduje predoperačné vyšetrenie. Okrem toho vám lekár vysvetlí, ako bude zákrok prebiehať a máte priestor spýtať sa na všetko, čo vás zaujíma.

Často sa tento urologický zákrok vykonáva v lokálnej anestézií, takže pred zákrokom môžete normálne jesť aj piť. Vyhnúť by ste sa mali alkoholickým nápojom, kvôli riedeniu krvi. Ujasniť si môžete aj rozsah a štýl obriezky.

Priebeh zákroku

Po aplikovaní lokálnej anestézie príde k odstráneniu predkožky. Rana sa zašije a použiť sa môže aj vstrebateľný materiál. Samotný zákrok sa robí ambulantne a trvá približne 30 minút. Hneď po zákroku obvykle pacient môže ísť domov a nevyžaduje sa práce neschopnosť. Pokiaľ ste ochoreli, alebo máte akékoľvek zdravotné problémy je potrebné, aby o tom urológ, resp. operatér vedel.

Hojenie rany a pooperačná starostlivosť

Rana sa zahojí v priebehu 7-10 dní a po tomto čase príde aj ku kontrole a vyberaniu stehov, ak sa nepoužili vstrebateľné. Počas doby hojenia by ste sa mali vyhnúť fyzicky náročným aktivitám, športovaniu a hlavne dlhším pobytom vo vode. Očakávajte, že počas prvých dní bude okolie rany opuchnuté a začervenané. Dôležitá je aj starostlivosť o ranu, pričom by ste sa mali riadiť odporúčaniami lekára.

Nevyhnutná je samozrejme aj sexuálna abstinencia, ktorá bežne trvá 2-3 týždne, kým sa rana úplne nezahojí. Ako každá operácia tak aj obriezka so sebou nesie určité riziká. Problémy môžu byť spôsobené nesprávnou starostlivosťou o ranu po operáciu, alebo samotným operačným zákrokom. Aj keď nejde o náročný zákrok, vyžaduje si odbornosť a precíznosť. Najlepšie teda spravíte, ak si vyberiete kvalitnú kliniku,v ktorej sa môžete s týmito a mnohými ďalšími problémami spoľahnúť na urológa.

Text:PR