Pleseň v domácnosti je zdraviu škodlivá

Najprv by ste mali vedieť, že pleseň je typ húb, ktorý sa nachádza vo vzduchu a všade okolo nás. Samozrejme, plesne rozkladajú mŕtve materiály a možno ich nájsť na rozkladajúcich sa potravinách a rastlinách alebo v pôde. Pravdepodobne už viete, že vlhkosť je kľúčom k rastu plesní, čo je hlavný dôvod, prečo je pleseň spájaná práve s vlhkými priestormi. Preto je napríklad normálne, ak ju nájdete v kúpeľni!

Pleseň v domácnosti je zdraviu škodlivá
Pleseň v domácnosti je zdraviu škodlivá (Zdroj: unsplash.com)

Nie však všetky formy, s ktorými by ste mohli prísť do kontaktu, sú nebezpečné pre vaše zdravie. Ale stále by ste mali byť veľmi opatrní, pretože niektoré typy domácich foriem plesní môžu spôsobovať niektoré problémy. Odborníci varujú, že nadmerná výskyt plesní môže mať vplyv na vaše zdravie a môže ho ovplyvňovať rôznymi spôsobmi. Od alergií a infekcií dýchacích ciest po rast nádorov a rakovinu.

Na druhej strane podľa Americkej asociácie priemyselnej hygieny môže byť aj menšie množstvo toxínov vo forme plesní škodlivé pre vaše zdravie. Jedným z hlavných vedľajších účinkov, ktorá je široko diskutovaná, je spôsobenie astmy alebo alebo jej zhoršenie. Neberte to preto na ľahkú váhu.