Každý z nás má o funkcií slepého čreva a o jeho zápale inú predstavu, no aj lekári sa nezhodujú vždy v tom, na čo nám slúži či aký má význam. Slepé črevo jednoducho máme a v živote nastávajú situácie, kedy nás môže dokonca pripútať aj na lôžko. V tomto článku zistíte, kedy bolesť predpovedá problém a aké príznaky si všímať.
Čo je akútny a čo chronický zápal slepého čreva a ich príčiny
Zápal slepého čreva je ochorenie, ktorého presné príčiny nie sú dodnes známe. Odborníci sa domnievajú, že hlavnú úlohu pre vznik zápalu má obštrukcia tzv. lúmenu čreva. V praxi povedané, ide o upchatie apendixu, čo je v podstate malý výbežok.
K príčinám a faktorom ochorenia patria aj zlé stravovacie návyky. K jeho upchatiu môže prísť aj kusom stolice alebo cudzím predmetom, ako je napríklad ovocná kôstka, prípadne parazitmi, konkrétne škrkavkou. Pokiaľ obsahuje strava nedostatok vlákniny, čiže trávenie jedla má dlhšie trvanie, môže tiež dôjsť k upchatiu apendixu.
Pokiaľ sa tenký vchod do apendixu upchá, príde k premnoženiu baktérií, k vzniku zápalu a k zvýšeniu tlaku. V takom prípade tkanivo opuchne, tým sa apendix ešte viac upchá, či už jeho vchod alebo východ. Takýto stav môže viesť až k odumretiu tkaniva.
Varovným signálom, že ide o „slepák“, je bolestivé pichnutie po náhlom uvoľnení tlaku prstov v miestach najväčších bolestí. To je znakom pokročilosti zápalu.
Pri akútnom zápale vám z plného zdravia z ničoho nič zrazu nastúpia ťažkosti. Prichádza postupne a počas 12 až 24 hodín sa bolesť presúva do pravého podbruška. Kým akútny zápal slepého čreva má náhly postup, chronický zápal slepého čreva je pomalší. To znamená, že symptómy sa objavujú postupne a s oveľa menšou mierou.
Príznaky a prejavy zápalu, diagnostika a ako ho zistiť
Príznaky zápalu čreva sa javia ako bolesť pod pravým rebrom. Neskôr sa bolesť presúva do pravej dolnej časti brucha. Pri pohybe je výraznejšia, najmä pri otrasoch alebo námahe, napríklad pri kašli, chôdze, nádychu alebo kýchnutí. Objavujú sa aj kŕče.
Typické sú tiež nevoľnosť, zvracanie či teplota nad 38 °C. Pacienti sa môžu stretnúť aj so stratou chuti do jedla či dokonca s hnačkou alebo so zápchou. Chronický zápal slepého čreva má podobné príznaky, bolesť je lokalizovaná v pravom podbrušku, no je dlhodobejšia a menej výrazná. Typickým prejavom je častý a dlhodobý pocit únavy.
Deti často nepociťujú bolesť slepého čreva na jeho typickom mieste. V ich prípade sa bolesť môže objaviť ľubovoľne, stáva sa aj to, že ju ani necítia. U detí sa zápal slepého čreva prejavuje hnačkou alebo zápchou, v niektorých prípadoch aj s teplotou.
Zápal je nutné riešiť, pretože vzniká nebezpečenstvo jeho prasknutia. Pri prasknutí sa hnisavý obsah vyleje do brušnej dutiny a môže vážne ohroziť vaše zdravie.
Diagnostika zápalu slepého čreva sa opiera o anamnézu, klinický obraz a rôzne vyšetrenia, ktoré vedú k odlíšeniu od iného ochorenia. Najviac sa využívajú sonografia brucha a CT, ktoré má najvyššiu diagnostickú predpoveď. Odoberá sa tiež krv na laboratórne vyšetrenie. Ak sa teda u vás objavia bolesti brucha, určite ich nepodceňujte.
Kedy je vhodná domáca liečba, kedy antibiotiká a kedy operácia
Pacient, ktorý má veľké bolesti brucha, by už pri prvých príznakoch mal vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Bežný človek nedokáže odhadnúť, z čoho tieto ťažkosti pramenia, domáca liečba sa preto určite neodporúča a to aj pre riziko možných komplikácií.
Laparoskopická operácia sa odporúča v začiatočnom štádiu zápalu slepého čreva. Takáto forma operácie trvá 30 minút a robí sa v celkovej anestézií, pričom k výhodám patria rýchle hojenie rany, jednoduchší pooperačný priebeh a krajší vzhľad miesta.
Ďalšou veľkou výhodou laparoskopickej operácie v porovnaní s klasickou otvorenou operáciou je, že ide o výkon jednodňovej chirurgie, čiže pacient odchádza do domácej starostlivosti už v deň operácie. Pooperačná liečba zahŕňa preventívnu antibiotickú liečbu, dostatočný pokoj, pár dňovú diétu a samozrejme dostatok tekutín.
V niektorých prípadoch zvykne pomôcť aj drenáž ihlou alebo zákrok na odvodnenie abscesu. Liečba antibiotikami v nekomplikovanom zápale slepého čreva je tiež možná, no s pravdepodobnosťou, že sa zápal po rokoch vráti a budete musieť ísť na operačný zákrok. Pri jeho úplnom odstránení je naopak riziko návratu minimálne.
K prevencií zápalu slepého čreva patrí lepšia životospráva a príjem jedál s vysokým obsahom vlákniny. Tieto opatrenia vám tiež pomôžu k lepšiemu tráveniu celkovo.
Zdroj obrázku: mi_viri / Shutterstock.com