Najlepšia výživa pre zdravé kosti

Väčšina z nás vie, že pre silné kosti treba prijímať v strave dostatok vápnika a vitamínu D. Lenže to nie je zďaleka všetko, čo pre správnu výživu kostí naše telo potrebuje. Poďme sa pozrieť na ďalšie látky, bez ktorých sa nezaobídeme. Prezradíme Vám aj to, kde ich nájdete.

Číslo jedna je nepochybne zmieňovaný vápnik, ktorý sa v ľudskom tele vyskytuje najviac, obsahujú ho najmä kosti a zuby. Jeho vstrebávaniu z potravy pomáha vitamín D. Tieto dve látky tak spoločne tvoria najdôležitejšiu dvojicu pre zdravé kosti. Medzi ďalšie veľmi dôležité látky patrí fosfor, horčík, draslík alebo vitamín C.

Živiny dôležité pre zdravie veľkých kostí

Kosť je živé, rastúce tkanivo zložené z dvoch častí, mäkké vo vnútri a veľmi tvrdé na povrchu. Vnútorná časť je z kolagénu a bielkovín, zatiaľ čo povrch kosti tvorí vápnik a fosfor. Okrem bielkovín, vápnika a fosforu jestvujú však ešte ďalšie živiny, ktoré podporujú zdravie kostí.

Vápnik
Vápnik tvorí asi 2 % celkovej telesnej hmotnosti a väčšina z nich je uložená vo Vašej kostre, zvyšok je potom v zuboch. Zdrojom vápnika je predovšetkým mlieko a mliečne výrobky (jogurt, tvaroh atď.), mandle, zelená listová zelenina.

Fosfor
Fosfor je druhým najčastejším minerálom v tele. Spája sa s vápnikom, aby vytvoril kryštalickú štruktúru kosti. Spoločne s vápnikom je zodpovedný za pevnosť kostí.
Fosfor je v mnohých rôznych potravinách a väčšina ľudí ho prijíma z potravy dostatok. Medzi hlavné zdroje patrí mlieko, ryby, hydina, mäso, fazule, orechy, semená a celé zrná.

Vitamín D
Vitamín D pomáha telu absorbovať vápnik z tráviaceho traktu. Nájdete ho v mastných rybách, pečeni a v niektorých obohatených potravinách. Mnoho ľudí však neprijíma dostatok vitamínu D, preto ho treba dopĺňať prostredníctvom doplnkov stravy.

Horčík
Horčík stimuluje tvorbu hormónu kalcitonínu, ktorý pomáha premiestňovať vápnik z krvného obehu do kostí. Ďalej pomáha premeniť vitamín D na jeho aktívnu formu, ktorá podporuje absorpciu vápnika. Obsahuje ho predovšetkým zelená listová zelenina, fazule, orechy, semená a celé zrná.

Draslík
Draslík pomáha udržiavať rovnováhu vápnika v tele a pomáha znižovať stratu vápnika v moči.
Draslík je v melónoch, paradajkách, banánoch, broskyniach, pomarančoch, listovej zelenine, sladkých zemiakoch, fazuliach.

Vitamín C
Vitamín C je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu, proteínovej matrice kostného tkaniva. Obsahujú ho citrusové plody, brokolica, paradajky, jahody, kivi, paprika, zelená listová zelenina.

Bór
Bór je minerál, ktorý podporuje využitie iných živín na stavbu kostí, vrátane horčíka, fosforu a vitamínu D. Bór obsahuje sušené ovocie ako slivky, hrozienka a marhule, arašidové maslo a avokádo.

Text a foto: PR