Operácia očí je dostupná, no nie je pre každého

Krátkozrakosť, pri ktorej pacient zle vidí do diaľky, je najčastejšou dioptrickou vadou vôbec. Touto poruchou trpí až 30 % populácie. Bohužiaľ, tento problém nám nepomôže odstrániť jedenie veľkého množstva mrkvy, ako tomu ešte stále mnohí veria. Riešením sú okuliare, kontaktné šošovky alebo laserová operácia očí, ktorú si vyberá čoraz viac ľudí.

Operácia očí je dostupná, no nie je pre každého
Operácia očí je dostupná, no nie je pre každého (Foto: bigstockphoto.com)

Laserová operácia očí je z hľadiska celkových nákladov často považovaná za jednoznačne najvýhodnejšie a navyše aj komfortné riešenie krátkozrakosti. Pacienti, ktorí absolvovali odstránenie dioptrií laserom, sa zhodujú, že ide o najlepšiu investíciu v ich živote. Dobre vidia a nemusia sa trápiť s okuliarmi či kontaktnými šošovkami. Bohužiaľ, laserová operácia očí nie je pre každého.

Operácia očí nie je pre každého

Existujú totiž stavy oka, pri ktorých nie je možné zákrok uskutočniť. Medzi ďalšie kritéria patrí tiež vek a celkový zdravotný stav pacienta, ochorenia, z ktorých sa lieči, ako aj lieky, ktoré užíva. To všetko by mohlo hojenie rohovky po zákroku komplikovať.

Podmienkou na absolvovanie zákroku je už štandardne vek 18 rokov, stabilita problému a neprítomnosť vážnych očných alebo celkových ochorení, ktoré by mohli ovplyvniť pooperačné hojenie či samotný zákrok. Základom je teda dôkladné vyšetrenie a pohovor s lekárom.

Vyradia vás vážne ochorenia

Z celkových ochorení ide najmä o niektoré systémové ochorenia, imunitné poruchy, ako aj metabolické ochorenia, ako je cukrovka, v pokročilejších štádiách. Z tých očných ochorení sú to predovšetkým ochorenia rohovky, závažnejšie choroby sietnice, zelený zákal a podobne. Zákrok tiež nie je vhodný pre tých pacientov, ktorí prekonali herpetické ochorenie rohovky, ani pre pacientov s poruchou tvorby sĺz.

Text:PR